Nie jesteś zalogowany na forum.
Strony: 1
Cieciorka pstra
Roślina lecznicza: Dawniej była używana w celach leczniczych, obecnie zaprzestano jej stosowania ze względu na trujące własności[8].
Surowiec zielarski : Ziele (Herba coronillae), zawierające glikozyd koronilinę, garbniki, gorycze, sole mineralne[9].
Działanie: Napar z ziela cieciorki może być stosowany jako lek pomocniczy w kuracji nerwicy serca, bo posiada zarówno działanie uspokajające, jak i regulujące rytm serca. Napar ten działa ponadto łagodnie moczopędnie
Offline
W zielu cieciorki pstrej (Herba coronillae) można znaleźć takie składniki, jak toksyczny glikozyd – koronilinę rozpuszczalny w wodzie, garbniki, sole mineralne, a także witaminę C. Do użytku zielarskiego ścina się cieciorkę pstrą w pełni kwitnienia, koniecznie w słoneczne dni. Aby zachować pełnię właściwości cieciorki pstrej, należy suszyć ją w przewiewnym i zacienionym miejscu. Właściwie wysuszone ziele powinno zachować zielonkawy kolor oraz gorzkawy smak.
Cieciorka pstra – właściwości lecznicze
uspokajająco przy nerwicy serca
regulacja pracy serca
łagodzenie ataków astmy
działanie moczopędne
Dawniej cieciorka pstra stosowana była powszechnie w medycynie ludowej. Dzisiaj jednak, ze względu na poszerzoną wiedzę o jej właściwościach warto przed jej wyborem jako środka leczniczego skonsultować się z lekarzem. Ze względu na jej toksyczność, obecnie można stosować je tylko w ścisłej współpracy ze specjalistą i w ściśle odmierzonych dawkach.
Źródło: https://www.stolicazdrowia.pl/2118/ciec … ob-uzycia/
Wiadomość dodana po 01 min 38 s:
Ziele cieciorki
glikozyd koronilinę, która jest toksyczna, rozpuszcza się w wodzie. Poza koroniliną występują liczne garbniki, sole mineralne oraz witamina C. by uzyskać surowiec zielarski ścina się cieciorkę w fazie kwitnienia i suszy w przewiewnym miejscu. Ziele winno być koloru zielonkawego i charakteryzować się gorzkim smakiem.
Właściwości cieciorki pstrej
Cieciorka działa uspokajająco, zwłaszcza pomocnym jest środkiem wyciszającym przy nerwicy serca, reguluje jego pracę. Dodatkowo działa moczopędnie oraz łagodzi ataki astmy. Jej właściwości od dawna znane były w medycynie ludowej, dziś mimo wszystko zanim zażyjemy cieciorkę warto skonsultować się z lekarzem. Kluczem do sukcesu jest odpowiednie wymierzenie dawki, która nie będzie toksyczna, ani zbyt słaba.
Zatrucie cieciorką objawia się wymiotami, biegunką, blednięciem, a w skrajnych przypadkach skurczami i utratą przytomności. W szczególności należy uważać na dawkowanie u dzieci. Co więcej należy zwrócić uwagę, na toksyny w wyniku dotyku. Dzieci uwielbiają zrywać kwiaty cieciorki, gdyż są dekoracyjne, jednak zerwanie kwiatka powoduje wydzielanie się soków i toksyn zarazem.
Zastosowanie cieciorki
Ziele cieciorki przyjmowane jest zwykle w postaci naparu. Herbata zaparzona wrzątkiem na 2 g ziela to doskonały napój na nerwicę serca i nie tylko. Wystarczy 3-4 razy dnia wypić po kilkanaście mililitrów herbatki, aby efekt był zadowalający. Z uwagi na właściwości moczopędne herbatka pomaga także wyzbyć się toksyn z układu pokarmowego.
Z tego też powodu uchodzi za lek na kamice nerkową i inne towarzyszące problemy dróg moczowych. Niestety przeszkodą w powszechnym stosowaniu cieciorki w medycynie jest jej toksyczność. Niestety toksyny pochodzące z cieciorki potrafią się odkładać w organizmie i działać z opóźnieniem. Stad też istotny jest dozór zielarza nad terapią cieciorką, jak również mieszankami z cieciorką.
Offline
Strony: 1